Kuşadası

Renkli Tepe Kuşadası, Türkiye

Kuşadası'ndaki Tepe Mahallesi, yıllardır ihmal edilmiş, yaşam için uygun olmayan hatta yıkılmaya yakın bir bölgeydi. Artık orada yaşayan 400 aile, boyanın gücü sayesinde yeni renkli hayatlarının tadını çıkarıyor! Bu dönüşümün etkisi bunun da ötesinde…

Şimdiye kadarki en iddialı Let's Colour projelerinden birine hoş geldiniz!

Kuşadası'ndaki Tepe Mahallesi, yıllardır ihmal edilmiş, yaşam için uygun olmayan hatta yıkılmaya yakın bir bölgeydi. Artık orada yaşayan 400 aile, boyanın gücü sayesinde yeni renkli hayatlarının tadını çıkarıyor! Bu dönüşümün etkisi bunun da ötesinde…

Şimdiye kadarki en büyük “Let’s Colour” aktivitelerinden biri Türkiye'nin batı Ege kıyısındaki Kuşadası ilçesinde “Let’s Colour” programımız kapsamında 400'den fazla ev yeniden canlandırılıyor. Artık son aşamasında olan proje, Tepe mahallesindeki evleri aydınlatmaya odaklanıyor. 2 bin Tepe sakininin hayatını iyileştirmeye yardımcı olan renkli makyaj, meraklı ziyaretçileri de çekmeye başlıyor.

Yerel halk, Venuart Group ve Kuşadası belediyesi ile ortaklaşa yürütülen ve 50.000 litreden fazla Marshall boyasının kullanıldığı devam eden proje, bugüne kadarki en büyük “Renklendirelim” faaliyetlerinden biridir.

Herkesin bir zamanlar kaçındığı bir yer…
Kuşadası, yaz aylarında on binlerce insanın ziyaret ettiği bir turistik şehir olmasına rağmen, (şehir limanına bakan bir tepede yer alan) Tepe mahallesi, hem yerli halk hem de turistler tarafından kaçınılan korkutucu bir çıkmaz olarak kabul edildi.

Bu, yerel sakinlerin hayatlarını çok zorlaştırdı: yerel ekonomi zarar gördü, birçok aile taşınmak istedi ve en kötüsü de insanlar orada yaşadıklarını kabul etmekten utandı.

Ve bugün herkesin ziyaret etmek istediği ana şehir cazibe merkezi!
Aylarca süren dönüşümden sonra mahalle yerel bir cazibe merkezi haline geldi!

Artık turistleri çeken güzel bir dönüm noktası, yerel halk artık ziyaret etmekten korkmuyor ve dünyanın dört bir yanından birçok fotoğrafçı renkli fotoğraflar çekmek için buraya geliyor ve burayı bir Instagram etkin noktasına dönüştürüyor!

Uzun süreli etkiler ve isim değişikliği
Dönüşüm, boyalı cephelerin, çatıların, sokakların ve merdivenlerin ötesine geçen bir etki bıraktı. İyileştirme o kadar güçlüydü ki, bir zamanlar resmi adı olmayan mahalle şimdi yeni bir adla popüler: Renkli Tepe!

Bütün bunlardan sonra, bölge sakinleri artık Renkli Tepe'de yaşamaktan gurur duydukları için taşınmayı düşünmüyorlar.

Ekonomik etki
Boya ile yeni bir umut geldi. Yerel halk bu Let's Color projesini hayatlarını değiştirmek için harika bir fırsat olarak gördü! Birçok yerel sakin artık kafeler, çiçek dükkanları, el sanatları dükkanları açmaktan ilham alıyor ve yerel turistik rehberler, herkesin mahalleyi ziyaret etmesi ve renkleri ilk elden deneyimlemesi için turlar düzenlemeye başlayacak.

Bu, tüm alanı daha da güzelleştirecek!

işbirlikçi çaba
İnsanların hayatlarına renk katmak bir yıldan fazla sürdü, ancak şimdi 400'den fazla aile yeni renkli hayatlarının tadını çıkarıyor.

Let's Color, tüm bunları gerçekleştirmek için Kuşadası Belediyesi ve iddialı bir yerel sanat ikilisi VENUA ile iş birliği yaptı.

Bu renkli işbirliği, birçok kişi tarafından düşünülemez görünen şeyi başarılı bir şekilde başardı - tüm tepe boyandı ve binlerce yerel sakinin hayatı dönüştürüldü.

Türkiye'deki Marshall hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinin.