Hatay

Marshall Türkiye'de tarihi bir şehre renk katıyor

14 Mayıs'ta global çapta gerçekleştirdiğimiz Let's Color projelerimiz kapsamında Hatay ili Antakya'da bulunan Kırk Asırlık Türk Yurdu Caddesi'ni Türk ekibimiz, Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile gönüllüler ve sakinlerin katılımıyla renklendirdi.

“Renklerin gücüyle insanları motive etmek”

“Şehirlerin binalardan çok daha fazlası olduğuna inanıyoruz; Deco Türkiye Genel Müdürü Petros Katsampouris, sundukları miras açısından paha biçilmez ve ilham verici” dedi. “Bin yılda on üç medeniyete ev sahipliği yapmış eşsiz bir şehir olan Antakya, kültürel çeşitliliğini kucaklayacak kadar olgundur. İnsan mozaiği ve kültürel mirası ile gerçek bir mücevherden başka bir şey değildir. Rengimizin gücüyle Antakya'nın kültürel zenginliğini ve renklerini ortaya çıkarmaya yardımcı olduk ve hayata bakış açımızı değiştirmek açısından renklerin ne kadar güçlü olabildiğine bir kez daha tanık olduk.”

Marshall Pazarlama İletişim Müdürü Betül Değirmenci ise şunları ekliyor: “Let’s Colour Projemiz insanların hayatına neşe, heyecan ve eğlence getiriyor. Renklerin dönüştürücü gücüne inanıyoruz ve binlerce yıldır milyonlarca insana ev sahipliği yapan Antakya sokaklarını yeniden canlandırmak ve iz bırakabilmek bizim için çok önemli. Yıllar geçmesine rağmen, bu harika cadde dokusunu korudu ve onu yeniden canlandırmaktan ve insanların daha da fazla keyif alabileceği bir alana dönüştürmekten heyecan duyuyoruz. Marshall'da, burada renk tutkusunu ateşlediğimiz için çok mutluyuz. Bu bölge, dünyanın ilk sokak aydınlatma örneği olan meşalelere ev sahipliği yapmaktadır. Bu yenilik Antakya'dan tüm Türkiye'ye yayıldığı gibi, tutkumuzun da ülkenin her ilçesine ve şehrine yayılacağını umuyoruz.

Marshall, kültürel açıdan farklı olan şehrin ulaştığı uyuma katkıda bulunur Marshall çalışanları ve gönüllülerin çalışmaları sayesinde Kırk Asırlık Türk Yurdu Caddesi şimdi çok kültürlü ve tarihi kentin eşsiz renklerini yansıtıyor. Bu cadde üzerinde aynı avluda Katolik kilisesi, Ortodoks kilisesi, sinagog ve cami yer almaktadır ve bölge Habib-i Neccar Camii'ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu, Anadolu'da inşa edilen ilk camiydi ve adını İsa Mesih'in en eski takipçilerinden birinin isminden almıştır. Bu eşsiz alan aynı zamanda dünyanın ilk sütunlu caddesi gibi çeşitli mimari özelliklere sahiptir.

Renk akışı

AkzoNobel Global Estetik Merkezi Müdürü Heleen van Gent şunları paylaşıyor: “Böyle eşsiz bir projede Türk ekibi, küresel ekip ve yerel toplulukla birlikte çalışmak çok özeldi. Estetik Merkezi, şehirde ve bölgede bulunan ve bu güzel eski kültürün bir parçası olan tarihi mozaik renklerinden esinlenerek bir 'renk akışı' tasarladı. Sassenheim'daki masalarımızda sokağın mimari çizimleri vardı. Kağıt üzerinde çalıştıktan sonra gerçek sokağa girmek ve çizimlerin canlandığını görmek harikaydı. Renkler şehre doğal bir şekilde uyuyordu, sokağı çok doğal ama şaşırtıcı bir şekilde güzelleştiriyordu.”

Şehirleri daha canlı ve yaşanabilir kılmak

İnsan Şehirleri girişimimizin temel direklerinden biri olduğu için kültürel mirası korumanın öneminin kesinlikle farkındayız. Dolayısıyla bu proje, dünyadaki şehirleri daha canlı ve yaşanabilir hale getirmeye nasıl yardımcı olmaya çalıştığımızın harika bir örneğidir.

Marshall Türkiye hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.